Kytarový snímač – srdce basové či elektrické kytary

Kytarový snímač – srdce basové či elektrické kytary

Nikdy nekončící proces jak vybrat ten správný snímač na svojí „ dřevěnou lásku „ , aby byla konečně šťastná a můj zvuk byl na světové úrovni.

Mezi nejznámější firmy co mají ve svém portfoliu nepřeberné množství variant snímačů patří jednoznačně DiMarzio USA , EMG Pickups USA , Seymour Duncan USA , Fishman , L.R Baggs Germany ..

Jak tedy snímač vlastně funguje, na co si dát pozor při výběru, jaké jsou rozdíly ?

Snímáč je vlastně převodník a skládá se z magnetu / Keramický a Alnico – slitina hliníku, niklu a kobaltu/ a cívky z izolovaného měděného drátu různých tlouštěk , který „ sejme „ vibrace struny a převede je na střídavý elektrický proud.

Ten je pak se vyslán do vašeho zesilovače jako drásající metalové monstrum nebo kultivovaný jazzový běh. Snímače jsou zapojeny sériově tj. elektrické zapojení dvou cívek „ za sebou „ , které vytváří silnější výstup a mohutnější zvuk nebo paralelní – elektrické zapojení dvou cívek „ vedle sebe „ .Zvukový efekt je o 40% nižší na výstupu , ale ve výškách je zářivější a průzračnější. Jedna ze základních věcí jak zní snímač , je počet závitů navinutých na jádru. Čím větší počet závitů bude výstup silnější , ale na úkor dynamiky a výšek. A přesně naopak čím menší počet závitů snímač zní tence a slabě. Zde přichází krizový okamžik a otázka „ Tak který ? „ . Ideální je podívat se na svého oblíbeného kytarového „ Hrdinu „ jak má typ nástroje, snímače a aparátu a jít touto cestou hledání. Ušetří to hodně času a hlavně se zapojit na sociálních sítích na různá fóra. Například firma DiMarzio má skvěle udělané aplikace jak vybrat správný snímač a nespočet videoukázek předních hráčů všech stylů.

 

Trocha historie:

Konstrukci snímače má na svědomí Seth Lover , který jej vymyslel v roce 1954. Dvě elektricky propojené a fázově posunuté cívky se vzájemně obrácenou magnetickou polaritou. Taková konfigurace odstraňuje brum a harmonické na vyšších frekvencích a signál ze struny ponechávají neporušený. Zemřel v roce 1997.