Jsou všechny struny stejné?

Jsou všechny struny stejné?

Kytarové struny jsou jen soubor kovových strun, že? Jak moc se mohou lišit, natož jak odlišně mohou znít?

Konstrukce, tloušťky a povrchové úpravy dávají z dobrého důvodu mnoho možností volby. Zvažte tón a charakter, kterým chcete aby hudba zněla. Jaký je Váš styl jamování a jak často hrajete? Inklinujete k nějakému konkrétnímu žánru? Zde je stručný přehled.

Lehčí struny jsou citlivější a pohodlnější na hraní. Je to také dobrá volba pokud jste nováček s jemnými prsty nebo vybrnkáváte složité riffy a precizní akordy. Více do klasického rocku a blues? Střední tloušťky dávají větší sustain a plnější tón, přičemž stále se relativně snadněo ohýbají. Na druhou stranu jazzoví hudebníci hledají teplejší a širší tóny, které nabízejí tlustší struny nad .011. Tyto tlustší kalibrace jsou také skvělá pro metalové nadšence, kteří milují extra nízké ladění.


Materiály přináší dálší rozměr pro výběr vhodných strun. Nejběžnější elektrické kytarové struny jsou vyrobeny z oceli, ale existují niklové a další kovové slitiny. Skutečný vliv na zvuk a pocit ze hry má ale povrchová úprava a povlak. Niklování je všudypřítomné, vyrovnává jas a hřejivost tónů. Oproti tomu čistý nikl dává hřejivý tón a zároveň zní mírně zastřeně a ne tak ostře. Bronzové struny jsou určeny především pro akustické hraní. Nerezová ocel zvyšuje ostrý tón a omezuje někdy nechtěné vrzání při přejíždění po strunách. Existují také různé úpravy strun, které mají také různý vliv na tón a životnost vašich strun. Potažené struny Ernie Ball, Elixir nebo D´Addario si našly mnoho příznivců díky své dlouhé životnosti a skvělým tónům.


Nakonec je tu navíjení strun. Nejoblíbenější typ – roundwound, kulatě vinuté – májí rýhovaný profil po celé délce struny jak jsou navinuty kolem svého jádra a dodávají zvučnost. Half-rounds, nebo roundwounds, mají hladší texturu, ale dávají menší říz. Flatwound struny jsou nejhladší a mezi jazzovou komunitou naprosto oblíbené pro svůj jemný a temný tón. Upřímně řečeno, jediný způsob, jak zjistit, které struny jsou pro vás ty pravé, je experimentovat, takže si kupte několik různých sad a pusťte se do hraní!