Basové struny Ernie Ball

Basové struny Ernie Ball

Ernie Ball basové struny v testu

Ernie Ball vyrábí přes 100 různých typů strun na basovou kytaru s možností výběru materiálu, tloušťky a podle herního stylu. Dříve než si vyberete a rozhodnete se pro koupi je třeba zvážit několik základních faktorů. Nejdříve snad kolik strun potřebujete na svůj nástroj, pak jaký styl hry je pro Vás charakteristický a nakonec jaké tónové zabarvení požadujete. Výběr je úžasně rozmanitý a spolu s prémiovou kvalitou strun Ernie Ball tvoří další dimenzi hry na basu.

Ernie Ball Nickel Wound

Úplná klasika. Regular Slinky jsou asi nejprodávanější basové struny. Dávají skvěle jasné a vyvážené tóny a už jen seznam hráčů na basové Slinky je  přehledem Kdo je kdo mezi basovými hvězdami.

Ernie Ball Slinky Cobalt

Jedny z nejnovějších strun v basovém světě. Zvýrazněný dynamický rozsah, neuvěřitelná harmonická odezva, zvýrazněné spodky a krásně jasné výšky. Hlavní pozornost je třeba věnovat výraznější magnetické reakci cobaltové slitiny struny se snímači. Struny samotné jsou sametovější na pohmat.

Ernie Ball Slinky Flatwound

Kombinace přijemného pocitu ze hry na hladnou strunu se sílou kobaltové slitiny použité na vinutí. Superjasný výstup kobaltového hladkého vinutí, kobaltového podvinutí a optimálního poměru návinu na šestihraném jádru přináší jako první hlazené struny, které mají zvuk válcově vynutých.

Ernie Ball Slinky Coated

Drží pocit ze struny a zvuk klasických nepotažených Slinky basových strun. Kombinují výrazně prodlouženou životnost se zvučným zvukem Ernie Ball strun, který provází historii hry na basoucou kytary již přes 50 let.

Ernie Ball Slinky Stainless Steel

Jasnější průrazný zvuk a prodloužená životnost struny jsou nejlepší charakteristikou steelek. Nerezový ocelový drat vinutý kolem pocínovaného jádra šestihraného jádra struny je perfektní pro rock, metal a fusion.

Ernie Ball Flatwound

Klasické hlazené struny s placatým vinutím z nerez oceli na pocínované šestihraném jadru. Sametové na dotek a s příjemně jemně artikulovaným tónem. Jazz a bluegrass nemůže existovat bez těchto strun.

 

 

Test Ernie Ball Cobalt basových strun

Především jsem chtěl vyzkoušet charakteristiku těchto strun na pasivním nástroji, kde veškerý výstup je řízený kvalitou vinutí a počtem návinů na snímačích. Žádné zesílení pomocí napájeného preampu, naopak veškerý tonální rozsah řízený oříznutím na tónového potenciometru. Na test jsem vzal Fender American Jazz Bass s navoleným krkovým snímačem naplno a kobylkovým snímačem pouze napůl. Tónový knoflík jsem měl na 50% na začátku testu a pro srovnání s jinými strunami. I přes tu půlku na tónu byl výstup velmi výrazný až agresivní. Je jasné, že z basových nástrojů, které bojují s kvalitou výstupu diky limitované charakteristice použitých snímačů, mohou tyto struny udělat mnohem kvalitnější nástroj s výrazným signálem na výstupu. Zvuk byl mnohem vyváženejší než při použití normálních poniklovaných strun s válcovým vinutím. Ocenil jsem i čistotu projevu, kdy basy byly tak nějak vice vyjádřeny. Pro udržení ladění na Cobalt strunách jsem měl i pocit, že nebylo potřeba tolik tenze a připadly mi tak lépe hratelné s menší potřebou síly přítlaku vůči hmatníku. Velmi dobře struny take reagovaly na různé techniky hry pravé ruky. Také výstup E struny nebyl nijak zahuhlaný, naopek skvěle úderný. Slap styl byt dost úderný, až trochu moc na můj vkus. Naopak jsem ocenil perfektní dynamický výstup při použití trsátka.

Určitě mohu potvrdit výraznější magnetickou reakci struny se snímači tak jak jsou Cobalty prezentovány a jejich výraznejší rozsah. Zajímavou volbou tak mohou být i Flatwoundy, které používají stejnou slitinu, pouze v hlazené podobě vinutí. S cenou kolem 950 Kč platíte nejen za výrazný nárůst výstupu, ale i za delší životnost těchto Cobalt strun.

Josef HooVado, Tester