StingRay basové kytary

StingRay basové kytary

Originální MusicMan StingRay není ničím menším než ikonickou basovou kytarou. Flea, Pino Palladino, Tony Levin a Cliff Williams jsou pouze velmi krátkým výčtem světových hráčů na basu, které StingRay mají jako nástroj svého srdce. Od roku 1976, kdy MusicMan představil StingRay, doplnil řadu basových kytar o další neméně slavné modely a limitované série jako byl například výroční 40th Anniversary StingRay Old Smoothie, který byl navržen podlke původního prototypu StingRay basy. Pokud nevíte kde začít při koupi Ernie Ball MusicMan basové kytary, můžete si projít tento článek, který odhaluje rozdíly mezi jednotlivými modely.

StingRay baskytary v roce 2018

StingRay 5 30th Anniversary - Buttermilk barva

Od svého uvedení v roce 1986 je StingRay 5 basová kytara považována za jeden z nejinovativnějších modelů. MusicMan ke 30. výročí představil model v nádheré Buttercream barvě na těle z jasanu s tepelně upraveným roasted javorovým krkem s nádherným karamelovým nádechem. K výběru je jak javorový tak i palisandrový hmatník s bílým lemováním, bílými  tečkami a nerezovými pražci. Preamp i snímače jsou speciálně nadesignovány pro tento výroční model. Nabízí skvělý mix údernosti a přesného výrazu.

 

 

Old Smoothie (New Finishes)

Tento model je pojmenován podle slova SMOOTH, pravidelný-hladký, a taková přesně je charakteristika výstupního zvuku této baskytary odkazující na ceněný vintage MusicMan zvuk. Old Smoothie přesně reprodukuje vinatge nástroje včetně snímaču s 10 bodovými Alnico magnety, tělem z olše namísto používaného jasanu a jedinečného vintage designu  hlavy a pickguardu. Krk má 34 inchovou škálu a hmatník se honosí vysokoprofilovými úzkými pražci. Basa má 2 pásmový aktivní equalizér a Schaller hardware včetně MusicMan Standard kobylky. Kromě limitované Old Smoothie barvy je tanto design dostupný také v Mint Green a Butterscotch barvě.

 

StingRay 4 Bass (New Finishes)

Poprvé byl StingRay 4 představen v roce 1976 a stal se jednou z nejikoničtějších baskytar historie. StingRay je první vyráběnou 4 strunnou basou s aktivním ekvalizérem. StingRay je bezpochyby vlajkovou lodí MusicManu a jeho design je stejný jako byl před čtyřiceti lety s pevnou konstrukcí, masivní tvrzenou ocelovou kobylkou, elegantním oválným pickguardem a 3+1 konfigurací ladících mechanik na hlavě a v neposlední řadě také slavnému humbuckeru MusicMan. Vše dohromady dává design, který je nezaměnitelný a nepřehlédnutelný. Klasické černá barva zůstává a MusicMan každý rok představuje novou škálu barev, která nástroji dává své místo v historii. Novinkou pro rok 2018 je 18 voltová elektronika pro hlasitější výstup a hliníkové prvky pro odlehčení hardwaru.

StingRay 5 Bass (New Finishes)

První baskytara přímo designována MusicManem byl StingRay 5 představená v roce 1987. Stala se standardem mezi pětistrunnými basami již v době svého vzniku. Má mocný úderný zvuk, velkou flexibilitu tónů zvláště v dvousnímačové konfiguraci. Skvěle tvarované tělo vyhovuje i velmi náročným hráčům. Novinkou pro rok 2018 je 18 voltová elektronika pro hlasitější výstup a hliníkové prvky pro odlehčení hardwaru.

 

Modely baskytar StingRay

StingRay 4

StingRay čtyřstrunná baskytara přestavuje klasiku s dokonalou konstrukcí prověřenou časem. Basa je vybavena masivní tvrzenou ocelovou kobylkou, elegantním oválným  pickguardem, hlavou s mechanikami v konfiguraci 3+1 pro pefektní umístění strun na nultém pražci a superpopulárním MusicMan humbuckerem. Konstrukce, která zůstává neměnná od svého přestavení v roce 1976. Baskytara je vybavena 3 pásmovým EQ s přidaným ovládáním středů. Krk je k tělu uchycen patentovaným 6 bodovým uchycením a nastavení krku pro dokonalé ladění je dáno rozpěrnou tyčí skrz celý krk ovládané kolečkem u spojení krku s tělem. Úderný a klasický zvuk s moderními prvky a univerzálnost charakterizují tento model baskytary, tak úspěšné ve své celé historii.

StingRay HS a HH

Od roku 2005 MusicMan dodává modely StingRay také v konfiguracích snímačů HS, humbucker-single, a HH, humbucker-humbucker. Je to odpověď na trvající požadavek většího tónového rozsahu při zachování klasického zvuku baskytar StingRay.

StingRay

 

Classic StingRay 4

Classic StingRay se odkazuje na originalitu úplně původního designu StingRay baskytary. Kobylka používá uchucení strun skrz tělo, string-through-body, menší profil niklových pražců a kulatější 7,5" radius hmatníku. Klasikou, která zůstavá na všech basách StingRay je šestibodové uchycení krku a kolečko nastavení rozpěrné tyče v krku. Klasický tón je zde reprezentován také 2 pásmovým EQ a standardními Alnico MusicMan snímačiClassic StingRay

StingRay 40th Anniversary

Ke 40. výročí modelu StingRay MusicMan přestavil Old Smoothie, původní reprodukci prototypu číslo 26 baskytary StingRay. Má 10 bodový custom humbucker design, 34" menzuru na javorovém krku a javorovém hmatníku, vysokoprofilové a úzké pražce, aktivní elektroniku a vyjímečnou barvu čokoládového burstu.

StingRay 40th

StingRay 4 Neckthrough

StingRay 4 s průběžným krkem je osazen nízkošumovým preampem s výborným plným a výrazným tónováním při udržení skvělé čistoty a jasnosti zvuku. Baskytara má 3 dílný průběžný javorový krk do těla z jasanu a palisandrový hmatník pro velký rozsah sustainu a přirozený pocit ze hry. Nabízí take velmi nadstandardní přístup k horním registrům díky dvojitému vybrání, tak ikonickému pro StingRay.

Stingray neck

StingRay 5

StingRay 5 byl přestaven v roce 1987 a reprezentuje svůj styl uderným a flexibilním zvukem s neuvěřitelnou flexibilitou tónů, kdy je vhodný ke hře od rocku až po jazz. Flexibilita je dána především konfigurací souhry konstrukce těla a elektroniky, kde kromě aktivní elektroniky lze snímače kontinuálně přepínat pomocí 3 polohového pákového přepínače na těle baskytary.

StingRay 5

 

Model Specifikace
Velikost  
StingRay 13-1/2" wide, 1-5/8" thick, 44-7/8" long (34.3 cm wide, 4.1 cm thick, 114.0 cm long)
StingRay Classic 13-1/2" wide, 1-5/8" thick, 44-7/8" long (34.3 cm wide, 4.1 cm thick, 114.0 cm long)
StingRay Neck Through 13-1/2" wide, 1-5/8" thick, 44-7/8" long (34.3 cm wide, 4.1 cm thick, 114.0 cm long)
Old Smoothie 13-1/2" wide x 1-5/8" thick x 44-7/8" long (34.3 cm wide, 4.1 cm thick, 114.0 cm long)
Váha  
StingRay 9 lbs, 5 oz (4.22 kg) - varies slightly
StingRay Classic 10lbs, 4 oz (4.65 kg) - varies slightly
StingRay Neck Through 10 lbs, 0 oz (4.54 kg) - varies slightly
Old Smoothie 9 lbs, 8 oz. (4.31 kg) - varies slightly
Dřevo těla  
StingRay Jasan
StingRay Classic Jasan
StingRay Neck Through Jasan s javorovým krkem
Old Smoothie Olše
Body Finish  
StingRay High gloss polyester
StingRay Classic High gloss polyester
StingRay Neck Through High gloss polyester (Stealth Black is a matte finish)
Old Smoothie High gloss polyester
Kobylka  
StingRay Standard - Music Man® chrome plated, hardened steel bridge plate with stainless steel saddles (Stealth Black finish features matte black hardware)
StingRay Classic Music Man® chrome plated, hardened steel bridge plate with "Classic" stainless steel saddles and adjustable mute pads
StingRay Neck Through Standard - Music Man® chrome plated, hardened steel bridge plate with stainless steel saddles (Stealth Black finish features matte black hardware)
Old Smoothie Music Man® chrome plated, hardened steel bridge plate with vintage stainless steel saddles and adjustable mute pads
Pickguard  
StingRay Standard - Black or White; Optional - Shell
StingRay Classic Standard - Black or White; Optional - Shell
StingRay Neck Through Standard - Black or White; Optional - Shell
Old Smoothie White
Délka menzury  
StingRay 34" (86.4 cm)
StingRay Classic 34" (86.4 cm)
StingRay Neck Through 34" (86.4 cm)
Old Smoothie 34" (86.4 cm)
Radius krku  
StingRay 11" (27.9 cm)
StingRay Classic 7.5" (19.1 cm)
StingRay Neck Through 11" (27.9 cm)
Old Smoothie 7.5" (19.1 cm)
Velikost hlavy  
StingRay Only 8-3/4" (22.2 cm) long
StingRay Classic Only 8-1/4" (21.0 cm) long
StingRay Neck Through Only 8-3/4" (22.2 cm) long
Old Smoothie Only 8-3/4" (22.2 cm) long
Pražce  
StingRay 21 - High profile, wide
StingRay Classic 21 - High profile, narrow width
StingRay Neck Through 21 - High profile, wide
Old Smoothie 21 - Low profile, narrow width
Šířka krku  
StingRay 1-5/8" (41.3 mm) at nut 2-1/2" (63.5 mm) at last fret; SLO Special -1-1/2" (38.1 mm) at nut, 2-1/2" (63.5 mm) at last fret
StingRay Classic 1-5/8" (41.3 mm) at nut 2-1/2" (63.5 mm) at last fret
StingRay Neck Through 1-5/8" (41.3 mm) at nut 2-1/2" (63.5 mm) at last fret
Old Smoothie 1-5/8" (41.3 mm) at nut 2-1/2" (63.5 mm) at last fret
Dřevo krku  
StingRay Vybíraný javor
StingRay Classic Ošetřený stařený javor
StingRay Neck Through Vybíraný javor
Old Smoothie Vybíraný javor
Hmatník  
StingRay Fretted - maple or rosewood; Fretless - Pau Ferro with or without inlaid fretlines; Stealth Black - Ebony
StingRay Classic Fretted - maple or rosewood
StingRay Neck Through Rosewood; (Ebony on Stealth Black Package)
Old Smoothie Select maple
Povrchová úprava krku  
StingRay Gunstock oil and hand-rubbed special wax blend (Ultra-light satin polyurethane finish for Stealth Black)
StingRay Classic High-gloss finish
StingRay Neck Through High gloss polyester (Stealth Black is a matte finish)
Old Smoothie High gloss polyester
Barva krku  
StingRay Standard - Natural; Optional - Matching painted headstock
StingRay Classic Natural aged yellow finish
StingRay Neck Through Color matches body
Old Smoothie Natural aged light yellow finish
Ladící mechaniky  
StingRay Schaller BM, with tapered string posts
StingRay Classic Schaller BM, with tapered string posts
StingRay Neck Through Schaller BM, with tapered string posts
Old Smoothie Schaller BM, with tapered string posts
Truss Rod  
StingRay Adjustable - no component or string removal
StingRay Classic Adjustable - no component or string removal
StingRay Neck Through Adjustable - no component or string removal
Old Smoothie Rear mounted adjustable - no component or string removal
Uchycení krku  
StingRay 6 bolts - perfect alignment with no shifting
StingRay Classic 6 bolts - perfect alignment with no shifting
StingRay Neck Through Through neck design
Old Smoothie 6 bolts - perfect alignment with no shifting
Stínění elektroniky  
StingRay Chrome plated brass control cover
StingRay Classic Chrome plated brass control cover
StingRay Neck Through Chrome plated brass control cover
Old Smoothie Chrome plated brass control cover
Ovládání  
StingRay Single Pickup, 2-band active preamp; vol, treble, bass; Dual Pickup, 3-band active preamp; vol, treble, mid, bass
StingRay Classic Single Pickup, 2-band active preamp; vol, treble, bass
StingRay Neck Through Single Pickup, 2-band active preamp; vol, treble, bass; Dual Pickup, 3-band active preamp; vol, treble, mid, bass
Old Smoothie Custom "Old Smoothie" 2-band active preamp; vol, treble, bass
Přepínání  
StingRay Single Pickup - N/A; Dual Pickup - 5-way lever pickup selector
StingRay Classic Single Pickup - N/A
StingRay Neck Through Single Pickup - N/A; Dual Pickup - 5-way lever pickup selector
Old Smoothie Single Pickup - N/A
Snímače  
StingRay Standard - Music Man® humbucking with Alnico magnets; Optional - Dual Humbucking with Alnico magnets; Optional - Humbucking/Single coil with Alnico magnets
StingRay Classic Standard - Music Man® humbucking with Alnico magnets
StingRay Neck Through Standard - Music Man® humbucking with Alnico magnets; Optional - Dual Humbucking with Alnico magnets; Optional - Humbucking/Single coil with Alnico magnets
Old Smoothie Custom "Old Smoothie" humbucking with 10 elongated Alnico magnets and split cover
Left Handed  
StingRay Ano
StingRay Classic Ne
StingRay Neck Through Ne
Old Smoothie Ne
Struny  
StingRay 45w-65w-80w-100w (Super Slinky Bass #2834)
StingRay Classic 45w-65w-80w-100w (Super Slinky Bass #2834)
StingRay Neck Through 45w-65w-80w-100w (Super Slinky Bass #2834)
Old Smoothie 45w-65w-80w-100w (Super Slinky Bass #2834)