MusicMan StingRay 5 - 30th Anniversary model

MusicMan StingRay 5 - 30th Anniversary model

Ernie Ball Music Man 30th Anniversary StingRay5

Pokaždé když získáte možnost zahrát si na novou baskytaru ze speciální edice od MusicManu zjistíte, že detaily mohou být odlišné, ale zůstává  základ odolného nástroje s perfektní až dokonalou konstrukcí a velkým komfortem. StingRay 5 je o celých deset let mladší než StingRay, ale naprosto stejně identický jako starší sourozenec. StingRay 5 byl poprvé představen v roce 1987 a byl to první model, který MusicMan nadesignoval úplně nově a od základu po převzetí značky. Nikdy také nebylo záměrem udělat standardní StingRay pouze se strunou navíc a to i přesto, že nacházíme podobnost mezi oběma modely. StingRay 5 představil soubor naprosto nových věcí jako je 3 pásmový equalizér a 3 polohový přepínač mezi cívkami humbuckeru. Model k 30-tému výročí je naprosto ojediněle luxusní a přirozeně modifikovaná verze modelu, který všichni dobře znají a bere si to nejlepší z modelu, jehož 30. letá historie je synonimem úspěchu.

Podívejme se trochu blíž co je speciálního na exklusivním 30th Anniversary modelu StingRay 5. Především je to nejvice sexy basa StingRay 5, kterou MusicMan udělal.  MusicMan měl vždy dobrý cit na estetiku kytar a tento model je pastva pro oči. Celý model vypadá opravdu dobře a skvěle navozuje ten okamžitý pocit vzhledu vintage nástroje. Perfektně vybraná Buttercream světle béžová barva, bílé lemování hmatníku a tečky, snímač i pražce tvoří perfektní celek. Krk je naprosto samostatná kapitola vrcholného umění ve zpracování kytar a tento speiální tepelně ošetřený Roasted krk posunuje hranice dokonalosti ještě dále. Barva je jako nádhérné opálení již tak skvěle vybraného dřeva. Tepelná úprava, která krku dá tuto barvu, je prováděna za atmosféricky kontrolovaných podmínek po mnoho hodin. Dřevo se vysouší a mikroskopicky stabilizuje. Potenciální výhodou pak je  odolnost proti výkyvům teploty a vlhkosti, více resonance a snížená váha. Nicméně hlavně každý ocení, že tento krk s Birds Eye hlavou vypada perfektně.

hlava krk basova kytara Musicman Ernie Ball StingRay

Tento 30 Anniversary model dostal také modifikovanou elektronickou výbavu. 3 pásmový EQ byl zvukově poupraven díky aplikaci silnějšího drátu na cífkách a také se MusicMan vrátil ke keramickým magnetům namísto Alnico, které upřenostňuje od roku 2008. StingRay 5 si dokáže opravdu pohrát s opravdovými maličkostmi pokud se týká snímačů. Jednosnímačový StingRay nebyla nikdy úplně  universální basa, ale s třípolohovým snímačem a equalizérem sla dost naproti tomu, aby rozsah t§onů byl opravdu zajímavý. Elektronika je velmi dobře zapracována do těla, nicméně pokud se chcete dostat k pre-ampu je nutné sejmout i pickguard. Ernie Ball nicméně myslel na  to aby bylo velmi snadné se dostat k baterce, která je umístěna v pouzdru na zadní strane. Tak je možné tu nejčastější údržbu provést v řádu sekund.

Basa má kolem 4,5  kg a není úplně tou nejlehčí. Díky skvěle tvarovanému tělu, úzkému a hratelnému krku a perfektnímu vyvážení na ni můžete s klidem hrát celou noc. Jumbo pražce také nejsou úplně pro každého to úplně nejlepší, ale je to čím je StingRay a jeho jedičnost. Pro agresivní rock a funk, kde tato basa exceluje znamená to nejlepší řešení.

V elektrických basách existuje nepřekonatelná triáda, jasné Fender Precision a Jazz Bass a k tomu StingRay. V rukách Louise Johnsona, Flea, Pino Palladina nebo Bena Edwardse se StingRay zavedl jako nástroj mnoha hitů. Důvodem je jeho kompaktní a jedinečný zvuk a je jedno jakou basu zkusíte, zvuk StingRaye dostanete pouze na SingRayi. Zvuk, mírně dunivý ve středech s lehce kousavou texturou v hloubkách a široké vzdušné výšky tvoří skoro ideál pro slap zvukový styl a zvuově podtrhuje agresivitu všech rockerů.

Specialitou StingRaye je jeho Boost/Cut EQ specifikace, kde není nutné pouze a jen zůstávat na naboostované volbě. Také univerzálnost daná 3 polohovým přepínačem mezi sériovým, paralelním a hum cancelling zapojením na single-coil volbě. StingRay má úžasný zvuk B struny s jasnou čistotou a popírá tak nepravdivou pověst, že čísté B je možné dosáhnout pouze s basou s 35" menzurou. Přepínání cívek mění charakter basy od plných chvějících se vibrací při sériovém zapojení až po naprosto signifikatní zvuk StingRay basy při  paralelním zapojení. Single coil pak připomíná  paralení zapojení, ale s mírně sníženou plností v nižších středech.

StingRay 5 je totální tažný kůň v basovém světě. Udělá cokoli, ale nebyl to záměr, nýbrž pouze výhoda o které si ostatní nástroje mohou necht pouze zdát.

Specifikace

ERNIE BALL MUSIC MAN 30th Anniversary StingRay5

Cena:75000-85000 Kč

Výhody: naprosto SKVĚLÁ, výkonná a odolná, dostatečně univerzální na jednosnímačovou basu

Nevýhoda: -

Shrnutí: je to sběratelský kus, který zcela jistě přitáhne pozornost a pokud toto chcete, je to basa pro Vás

Konstrukce uchucení krku - šroubovaný
Tělo - jasan
Krk - javor s birds eye hlavou
Hmatník - javor nebo palisandr
Radius krku - 11"
Pražce - 22, high profile nerez ocel
Délka menzury -34"
Kolíky - Schaller BM se zužujícími se posty
Kobylka - MusicMan pochromovaná ocel s "Classic"  poniklovanými sedly
Snímač - MusicMan humbucker
Elektronika - 3 pásmový EQ s 3 polohovou volbou cívek

Vyrobeno v Californie, USA